Najnowsze w serwisie

Sterowanie ogrzewaniem w domu podczas wyjazdu wakacyjnego

Spis treści

W czasie urlopu poza domem nie chcemy narażać się na zbędne koszty wynikające z niepotrzebnej pracy urządzeń grzewczych. Odłączanie ich z gniazda nie jest jednak wskazane – nie działają wówczas zabezpieczenia chroniące kotły i pompy przed uszkodzeniami wynikającymi z ich długotrwałego niekorzystania. Rozwiązaniem są inteligentne systemy ogrzewania, które pracują wyłącznie wtedy, kiedy jest to niezbędne.

Urządzenia grzewcze są wyposażone w układy zabezpieczeń, które zapobiegają uszkodzeniom, takim jak np. zastanie się pompy obiegowej czy zaworu trójdrogowego. Kiedy kotły, piece czy pompy ciepła zostają pozbawione dostępu do energii elektrycznej, wbudowane zabezpieczenia przestają działać, dlatego zaleca się, aby urządzeń grzewczych nie odłączać od prądu, a jedynie ustawić ich moc grzewczą na minimum. Urządzenia nadal jednak pracują pod nieobecność domowników i zużywają prąd.

Warto pamiętać, że na rynku urządzeń grzewczych są dostępne inteligentne systemy ogrzewania, którymi można sterować nawet w trakcie pobytu poza domem. Ich innowacyjność polega nie tylko na możliwości połączenia różnych urządzeń, które razem tworzą współpracujący system – jak np. pompa ciepła wraz z panelami fotowoltaicznymi czy kocioł kondensacyjny z pompą ciepła. Inteligentne systemy ogrzewania można również kontrolować za pomocą nowoczesnego regulatora, który zapewnia bezobsługowe sterowanie funkcjami urządzeń grzewczych. Umożliwia on określenie własnych preferencji dotyczących ogrzewania (a przy pompie ciepła także chłodzenia) czy czasu grzania wody użytkowej.

Inteligentne systemy ogrzewania – kocioł kondensacyjny i pompy ciepła

Na efektywne i oszczędne działanie urządzeń grzewczych ogromny wpływ ma automatyka. Programowanie ręczne za pomocą sterownika należy już do rozwiązań standardowych, występujących powszechnie w tego typu urządzeniach. Istotne jest, aby kotły kondensacyjne lub pompy ciepła posiadały możliwość regulacji pracy za pomocą aplikacji internetowych czy programatorów intuicyjnych w obsłudze.

Kocioł kondensacyjny jest urządzeniem grzewczym, które do ogrzewania domu wykorzystuje gaz. Po uruchomieniu przez instalatora kocioł będzie działał przez cały rok (aż do kolejnego przeglądu) bez angażowania w jego obsługę domowników. Zaletą nowoczesnych kotłów kondensacyjnych, jak np. ecoTEC marki Vaillant, jest nie tylko mniejsze zużycie paliw wynikające ze sprawniejszej pracy (mogą wykorzystać ciepło zawarte w paliwie prawie w 100%), ale również możliwość zaprogramowania tych urządzeń.

Sterowanie systemem grzewczym za pomocą telefonu czy tabletu możliwe jest także w przypadku pompy ciepła. Tę opcje posiadają zarówno pompy ciepła gruntowe np. geoTHERM, które do ogrzewania domu wykorzystują ciepło z gruntu, jak i pompy ciepła typu powietrze-woda np. aroTHERM Split, które ogrzewają wodę użytkową i pomieszczenia z wykorzystaniem ciepła pobranego z powietrza.

Jak zarządzać urządzeniami grzewczymi poza domem?

Podczas wakacyjnych wyjazdów chcemy mieć pewność, że domowe urządzenia grzewcze nie narażą nas na niepotrzebne koszty związane z wytwarzaniem ciepła, którego nie spożytkujemy. W skład inteligentnych systemów ogrzewania wchodzą urządzenia pozwalające na automatyczną regulację pracy kotła kondensacyjnego czy pompy ciepła w zależności od temperatury wewnątrz i na zewnątrz domu.

Takim urządzeniem jest systemowy regulator pogodowy multiMATIC 700, przeznaczony do kotłów oraz pomp ciepła marki Vaillant, wyposażony w złącze eBUS. Może on zarządzać jednocześnie systemami ogrzewania i systemami wentylacji mechanicznej. Na podstawie analizy warunków pogodowych oraz ustawień preferencji domowników regulator samodzielnie włącza lub wyłącza ogrzewanie w domu. Dzięki temu urządzenie grzewcze optymalnie wykorzystuje zasoby paliwa czy energii, a koszty za energię cieplną zmniejszają się. Korzyści wynikających ze stosowania regulatorów jest jednak znacznie więcej, m.in.:

  • indywidualna adaptacja systemu grzewczego do stylu życia i rytmu dnia domowników,
  • kontrola urządzeń grzewczych w sposób zdalny (w tym ustawienia ogrzewania, przygotowywania ciepłej wody czy wentylacji pomieszczeń),
  • monitorowanie pracy urządzenia w czasie rzeczywistym (np. czy nie nastąpiła awaria systemu).

Innym rozwiązaniem jest inteligentny, internetowy regulator bezprzewodowy eRELAX, który steruje instalacją grzewczą przez internet bezprzewodowy dostępny w domu. Dzięki regulatorowi można ustawić temperaturę wewnątrz domu w zależności od pory dnia, a także określić termin, kiedy ma być przygotowywana ciepła woda, za pomocą aplikacji na smartfonie czy tablecie z dowolnego miejsca na świecie.

Zmiany ustawień instalacji grzewczej można wprowadzać przez internet również z regulatorem pogodowym multiMATIC 700, pod warunkiem, że jest on wyposażony w aplikację dla urządzeń mobilnych.

Inteligentne systemy ogrzewania umożliwiają sterowanie urządzeniami grzewczymi nawet w trakcie wakacji poza domem. Nowoczesne regulatory pozwalają na kontrolę ustawień w każdym momencie – dzięki temu podczas nieobecności domowników nie marnuje się energia cieplna lub elektryczna.

Powiązane artykuły