Najnowsze w serwisie

Wyrzynarka do drewna – jaką wybrać?

Wyrzynarka do drewna

Spis treści

Wyrzynarka jest lubianym i popularnym narzędziem wśród wszystkich, którzy pracują z drewnem. Pozwala na przecinanie lub podcinanie materiału po linii prostej, pod kątem lub fantazyjnych krzywizn. Z wyrzynarką wytniemy też okrągłe i prostokątne otwory, a także wstępnie obrobimy krawędzie. Jak więc widać – wyrzynarka jest urządzeniem dość uniwersalnym i na pewno warto je mieć w swojej warsztatowni.

Problem jednak rodzi się po zapoznaniu się z ofertą na rynku – w przeciętnym sklepie z narzędziami można znaleźć od kilkunastu do kilkuset modeli. Nie wierzysz? Sprawdź: https://www.narzedzia.pl/wyrzynarki,c3510/.

Czym jest wyrzynarka do drewna?

Wyrzynarka to narzędzie silnikowe o dość prostej konstrukcji. Podstawowym elementem jest korpus, skrywający w sobie silnik. Korpus najczęściej wyposażony jest od góry w uchwyt, mniejsze modele można trzymać za sam korpus. Od dołu wyrzynarki znajduje się metalowa stopa, skrywająca brzeszczot, czyli ostrze odpowiedzialne za cięcie.

Stopa chroni brzeszczot przed złamaniem albo wygięciem, stabilizuje także cięcie. Dodatkowo na stopie zamontować można cyrkiel albo prowadnicę, które ułatwiają cięcie po okręgu albo po linii prostej. W przypadku cięcia po krzywej wystarczy sama stopa.

Bardzo ważnym elementem jest sam brzeszczot – do wyrzynarki dodawany jest zwykle jeden, uniwersalny. Niekiedy producent jest bardziej hojny i dodaje do zestawu dwie lub trzy sztuki. Przy zakupie wyrzynarki warto zwrócić uwagę na wybór brzeszczotów oraz sposób ich mocowania – im większy wybór ostrzy jest na rynku, tym więcej różnorodnych prac będziemy w stanie wykonać. Sam uchwyt także ma znaczenie – najczęściej spotykany jest typ T, ale na rynku są także U i prosty.

Jakie są typy wyrzynarek?

Na rynku spotkać możemy trzy typy wyrzynarek ze względu na różnice w konstrukcji:

  • proste – najprostsze konstrukcyjnie i najbardziej popularne wyrzynarki w sklepach. Ze względu na to, że brzeszczot w nich porusza się jedynie w płaszczyźnie pionowej, to samo cięcie może wymagać użycia siły do dociskania i przesuwania materiału. Polecany dla majsterkowiczów, budowlańców oraz osób, które raczej nie potrzebują idealnie precyzyjnego cięcia,
  • stołowe – konstrukcyjnie różni się od typowej, ręcznej wyrzynarki. Składa się ze stolika, na którym umieszczamy cięty materiał oraz z ramienia, na którym montowany jest brzeszczot do cięcia. Ze względu na wysoką cenę dedykowany jest raczej profesjonalistom oraz osobom bardzo dużo pracującym z drewnem,
  • włosowe – oprócz ruchu pionowego brzeszczotu pracują także w płaszczyźnie pionowej, co ułatwia nacinanie. Jeśli dużo pracujesz z drewnem – taka opcja na pewno ułatwi i przyśpieszy pracę.

Bez względu na to, jaki typ wyrzynarki wybierzesz, pamiętaj by zwrócić uwagę także na inne kryteria:

  • rodzaj zasilania – akumulatorowe czy elektryczne? Od rodzaju zasilania zależeć będzie waga i wielkość narzędzia (akumulatorowe są większe i cięższe), jakość parametrów (urządzenia elektryczne oferują zwykle lepsze wskaźniki w niższej cenie), czas pracy oraz mobilność,
  • szybkość przesuwu – im jest ona wyższa, tym szybszej pracy po wyrzynarce możemy się spodziewać,
  • moc – im wyższa, z tym bardziej profesjonalnym narzędziem, przeznaczonym do wydajnej pracy mamy do czynienia. Dla użytku amatorskiego wystarczy jednak model do 650W.

Powiązane artykuły