Wymiana starego kotła – o czym pamiętać i jak zdobyć dofinansowanie?

Spis treści

Systemy grzewcze zwykle wymienia się co ok. 20 lat (lub mniej – w zależności od jakości urządzeń). Jeżeli czas dobrej sprawności kotła grzewczego w Twoim gospodarstwie domowym już minął lub też zależy Ci na bardziej ekologicznych rozwiązaniach, nadszedł najlepszy moment na zmianę. Właśnie rusza projekt Czyste Powietrze, w ramach którego możesz otrzymać dofinansowanie na wymianę starego kotła, a także inne dotacje na termomodernizację budynku.

Program jest realizowany od bieżącego roku i potrwa do roku 2029. Jego zakładany budżet to ponad 100 mld złotych na dofinansowanie i pożyczki dla właścicieli domów, którzy chcą przeprowadzić termomodernizację budynku i wymienić urządzenie grzewcze. Jak skorzystać z programu?

Program Czyste Powietrze – cele i wysokość dofinansowania

Inicjatywa programu rządowego Czyste Powietrze ma na celu zmodernizowanie przestarzałych systemów cieplnych (zwykle zasilanych węglem), a tym samym poprawę stanu powietrza i środowiska w Polsce. Według szacunków Ministerstwa Ochrony Środowiska zmiany będą wprowadzone aż w 4 mln budynków.

Do programu Czyste Powietrze mogą przystąpić:

  • osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami domu rodzinnego;
  • osoby mające pozwolenie na budowę domu.

Wysokość dotacji może wynieś od 40 do nawet 90% kosztów inwestycji. Warto pamiętać, że jeśli koszt całości inwestycji przekroczy 53 tys. zł, reszta sumy może być udostępniona w formie pożyczki. Określono również minimalną kwotę inwestycji, na którą można otrzymać dofinansowanie, i jest nią 7 tys. zł.

Dodatkowo od 1 stycznia 2019 r. dofinansowanie nie będzie już uznawane za formę dochodu, dlatego nie trzeba będzie płacić od niego podatku.

Dofinansowanie do wymiany kotła – kiedy i gdzie składamy wniosek

Wnioski o dotacje z programu Czyste Powietrze można składać od 19 września 2018 r. Dokumenty te są rozpatrywane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Należy więc dowiedzieć się, który fundusz odpowiada administracyjnie za modernizowany budynek, i w tym urzędzie składać dokumenty.

Wymiana kotła grzewczego – o czym pamiętać?

Modernizację cieplną budynku zleca się fachowcom, np. za pośrednictwem marki Vaillant. Warto jednak zdawać sobie sprawę z czynników, które wpływają na to, jaki rodzaj nowoczesnego kotła grzewczego można zastosować w zastępstwie za stary kocioł gazowy lub na paliwo stałe.

  • Wielkość pomieszczenia

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z 1 stycznia 2018 r.), pomieszczenie, w którym znajduje się urządzenie grzewcze, musi mieć wysokość co najmniej 1,9 m. Nowoczesne kotły gazowe (zwłaszcza wiszące) mają zwykle niewielkie gabaryty, więc z łatwością zmieściłyby się w niskich pomieszczeniach, jednak by instalować je zgodnie z prawem, należy pamiętać o tych wytycznych.

Vaillant, kocioł gazowy kondensacyjny wiszący ecoTEC plus VC

  • Odpowiednia wentylacja

Kocioł gazowy musi znajdować się w pomieszczeniu, w którym przewidziano właściwą metodę odprowadzanie spalin. Komin wykorzystywany przy kotle węglowym nie będzie spełniał tej roli, nie jest on bowiem odporny na działanie kwasu ze spalin. W taki szyb kominowy należy więc włożyć wkład kwasoodporny, który będzie bezpiecznie przewodził produkty spalania poza obszar domu.

  • Wymiana grzejników na ogrzewanie podłogowe

Kotły gazowe najlepiej działają przy niezbyt wysokich temperaturach oscylujących wokół 55℃. Jeśli temperatury są wyższe, wówczas spada intensywność zjawiska kondensacji i sprawność kotłów maleje, zwłaszcza przy niskich temperaturach zewnętrznych. Dobrym sposobem na poniesienie efektywności cieplnej jest w tej sytuacji wymiana grzejników na ogrzewanie podłogowe, które wymaga znacznie niższej temperatury wody grzewczej (ok. 35–45℃), aby działało efektywnie. Zaleca się oczywiście również docieplenie budynku i minimalizację strat ciepła.

Nowoczesne kotły kondensacyjne – duża oszczędność i wygoda użytkowania

Wymiana starego urządzenia grzewczego na nowy kocioł kondensacyjny wiąże się z odpowiednim planowaniem i inwestycją finansową. Należy jednak pamiętać o tym, że poniesione koszty, według szacunków specjalistów, zwrócą się nawet w ciągu kilku lat (w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym).

Warto także wziąć pod uwagę na wygodę użytkowania, w tym możliwość sterowania urządzeniem za pomocą smartfona i zdalną diagnostykę kotła za pośrednictwem sieci. Takie rozwiązania proponuje marka Vaillant. Zgłoś się do jednego z 2000 autoryzowanych instalatorów, wymień stare urządzenie grzewcze na gazowy kocioł kondensacyjny i oszczędzaj na ogrzewaniu nawet do 30% kosztów.

Powiązane artykuły