W jakich miejscach montować instalacje fotowoltaiczne?

instalowanie fotowoltaiki

Spis treści

Instalacje fotowoltaiczne są coraz częściej montowane – zarówno na prywatnych domach jednorodzinnych, jak i na budynkach użyteczności publicznej. W jakich miejscach powinny być zamontowane, żeby ich efektywność była jak najwyższa?

Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?

Dzisiaj duży nacisk kładzie się na ochronę środowiska oraz dbanie o przyrodę. Politycy oraz różnego rodzaje organizacje pozarządowe organizują wiele akcji i programów, mających na celu uświadomienie społeczeństwu, jak szybko postępują zmiany klimatyczne. Jedną z głównych przyczyn jest zbyt duże zużycie energii oraz paliw. Aby temu zapobiec, coraz częściej wykorzystuje się panele fotowoltaiczne. Pozwalają one produkować prąd, niezbędny do obsługi urządzeń domowych, bezpośrednio z energii słonecznej. Prawidłowo zamontowane panele solarne są w stanie wytworzyć odpowiednią ilość energii, dzięki czemu możliwe jest znaczne zmniejszenie comiesięcznych kosztów związanych z opłatami za prąd. Instalacje fotowoltaiczne w Katowicach oraz innych dużych miastach, wykorzystywane są również przez samorządy. Montaż paneli na budynkach użyteczności publicznej lub zakładach przemysłowych pozwala zredukować koszty i ograniczyć emisję szkodliwych substancji. 

Prawidłowy montaż instalacji fotowoltaicznej 

Aby panele solarne działały wydajnie, muszą zostać prawidłowo zamontowane. Firmy oferujące instalacje fotowoltaiczne w Śląskim i każdym innym województwie, doskonale wiedzą, na co zwrócić uwagę. Najważniejsze jest ich umiejscowienie. Powinny znajdować się w mocno nasłonecznionym miejscu, najlepiej od południowej strony. Dobrym miejscem jest otwarta przestrzeń, co daje pewność, że nic nie zasłoni solarów i nie przeszkodzi w ich nasłonecznieniu. Najlepiej, żeby były ustawione pod kątem, maksymalnie 45 stopni. Przed montażem firma zajmująca się instalacjami powinna sprawdzić dostępne miejsce i oszacować ilość paneli i ich rozmieszczenie. Daje to gwarancje tego, że instalacja będzie efektywna i przyniesie miarodajne korzyści.

Powiązane artykuły