Najnowsze w serwisie

System fotowoltaiki w domu jednorodzinnym – jak go zamontować?

montaz fotowoltaiki w domu jednorodzinnym

Spis treści

2021 rok to ostatni dzwonek, aby zamontować instalację fotowoltaiczną jeszcze według starych zasad umożliwiających korzystanie z bardziej opłacalnej formy rozliczeń za energię elektryczną. W jaki sposób wykonać własną mikroinstalację fotowoltaiczną w domu jednorodzinnym?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna – PV?

Instalacje fotowoltaiczne, które w skrócie określane są jako PV, mają na celu produkowanie energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego. Następnie umożliwia ona wykorzystanie wytworzonego prądu do zasilania urządzeń elektrycznych, na przykład lamp, AGD, RTV, grzejników elektrycznych.

Najczęściej systemy fotowoltaiczne wykonuje się jako on-grid. Co to oznacza? System jest wtedy zintegrowany z siecią elektroenergetyczną i wykorzystuje specjalny licznik dwukierunkowy, którym na celu zliczanie energii oddanej do instalacji oraz energii pobranej z niej. W efekcie możliwe jest zredukowanie kosztów związanych z użytkowaniem prądu.

Zalety związane z montażem instalacji fotowoltaicznej:

  • redukcja kosztów związanych z używaniem prądu
  • ochrona przed znacznymi podwyżkami energii elektrycznej
  • większa niezależność energetyczna
  • brak konieczności obsługi instalacji
  • możliwość otrzymania dofinansowania na montaż

Jak wykonać mikroinstalację PV dla domu jednorodzinnego?

W domach jednorodzinnych montowane są instalacje określane jako mikroinstalacje PV, które pozwalają na wytwarzanie prądu w ilości potrzebnej rodzinie.

Aby wykonać montaż instalacji fotowoltaicznej, należy zakupić wszystkie wchodzące w jej skład elementy. Można także zastosować dodatkowe akcesoria do fotowoltaiki, na przykład elementy umożliwiające łatwiejsze zarządzanie instalacją przez aplikacje, zabezpieczenia, banki energii – akumulatory.

Najczęściej instalacja fotowoltaiczna jest montowana przez zewnętrzną firmę, która dysponuje wiedzą i doświadczeniem w obszarze fotowoltaiki. Firmy oferują wtedy kompleksową obsługę, między innymi w ramach wykonania badań w celu wybrania najlepszego miejsca montażu instalacji, dobrania najlepszych komponentów, a także montażu. Firmy oferują także usługi serwisowania paneli fotowoltaicznych, aby mogły one działać niezawodnie na lata.

Montaż instalacji fotowoltaicznej – jak wybrać dobrą firmę?

W branży fotowoltaiki działa wiele firm, dlatego warto zapoznać się z różnymi ofertami związanymi z wykonaniem systemu. Najlepiej zdecydować się na takiego instalatora, który ma wieloletnią praktykę w tej dziedzinie i ma także wiele pozytywnych opinii od swoich dotychczasowych klientów.

Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę, warto także wysłać zapytania ofertowe do kilku firm, aby zapoznać się z ich propozycjami pod kątem sprzętu i cen.

Powiązane artykuły