Najnowsze w serwisie

Sorbenty do oleju – ciekawy sposób usuwania wycieków

usuwanie wyciekow z oleju

Spis treści

Przypadkowe wycieki oleju lub innych cieczy, szkodliwych dla środowiska naturalnego, nie należą niestety do rzadkości. Ich usuwanie może być kłopotliwe, szczególnie wówczas, gdy sytuacja taka ma miejsce na terenie przedsiębiorstwa. Użycie sorbentów do oleju jest w wielu wypadkach najrozsądniejszym sposobem neutralizacji tych substancji.

Sorbenty do oleju – podstawowe informacje

Pod nazwą sorbent kryje się produkt, którego przeznaczeniem jest pochłanianie materiałów, uznawanych za niebezpieczne lub uciążliwe. Mechanizm tego procesu może być niezwykle zróżnicowany, podobnie jak substancje, które mogą być unieszkodliwione w ten sposób. Różna może być też forma preparatu pochłaniającego. Sorbenty do oleju mogą mieć przykładowo postać rękawów, poduszek. granulatów lub mat, przystosowanych do usuwania substancji ropopochodnych. Każda z wymienionych form pozwala na szybkie i sprawne zniwelowanie skutków wycieku, a przy tym minimalizuje koszty działań naprawczych oraz utylizacji odpadów.

Zastosowanie sorbentów do oleju pozwala również na szybkie przywrócenie normalnej pracy w obszarze, w którym doszło do jego rozlania. Ma to znaczenie przede wszystkim wówczas, gdy konieczne jest zachowanie odpowiedniej rytmiczności procesów produkcyjnych lub magazynowych. W takiej sytuacji środki, pozwalające na sprawne usunięcie zanieczyszczeń, a do takich należą właśnie omawiane sorbenty, są niezastąpione.

Jakie zalety wiążą się ze stosowaniem sorbentów do oleju?

W sytuacjach, w których dochodzi do wycieku substancji ropopochodnych, należy działać szybko i zdecydowanie. Sorbenty do oleju są wówczas najlepszym rozwiązaniem – w wielu wypadkach wystarczy posypać lub przetrzeć nimi miejsce, w którym znajduje się ciecz, która ma zostać pochłonięta, by usunąć zagrożenie z jej strony. Prostota ich użytkowania idzie więc w parze ze skutecznością. Fakt, że działania takie mogą być przeprowadzone praktycznie przez każdego pracownika zakładu, wpływa znacząco na popularność tego rozwiązania.

Warto przy tym zaznaczyć, że sorbenty do oleju są jednym z najtańszych sposobów radzenia sobie z zanieczyszczeniami. Pozwalają przy tym na błyskawiczne usuwanie awarii, co przekłada się na poprawę wyników ekonomicznych przedsiębiorstwa. Wspomniana wcześniej różnorodność środków z tej grupy asortymentowej pozwala na dopasowanie ich do specyfiki różnorodnych zastosowań. Produkty te mogą być bowiem używane nie tylko w zakładach produkcyjnych czy centrach logistycznych – równie często stosowane są na stacjach benzynowych oraz w warsztatach samochodowych czy laboratoriach chemicznych.

Powiązane artykuły