Najnowsze w serwisie

Pisuar w domu. Kiedy warto go montować?

Spis treści

Pisuar kojarzy się zazwyczaj z toaletą publiczną. Ale zamontowany w domu okazuje się bardzo funkcjonalnym wyposażeniem.

Ile miejsca zajmuje pisuar?

Instalacja pisuaru nie musi od razu oznaczać ograniczenia miejsca w łazience. Oczywiście nie mamy na myśli łazienek, w których ledwo mieszczą się podstawowe urządzenia. Ale jeśli jest ona odrobinę większa warto przemyśleć montaż pisuaru.

Pisuar ma mniej więcej ok. 40 cm szerokości i ok. 30 cm głębokości. Montuje się go bezpośrednio na ścianie lub specjalnym stelażu. Jeśli wieszamy go na przeciwko sedesu, wystarczy odległość 90 cm. Jeśli będzie znajdował się na tej samej ścianie, to między osią spłuczki od WC do pisuaru należy zachować 50 cm odległości. Dostępne są także pisuary narożne, asymetryczne które zajmują znacznie mniej miejsca.

Pisuar w domu. Kiedy warto go montować? fot. Keramag Pisuar w domu. Kiedy warto go montować? fot. Keramag

Pisuary montowane są zwykle na ścianie lub zajmujących niewiele miejsca stelażach podtynkowych.

Rodzaje pisuarów

Materiały, z których najczęściej wykonuje się pisuary to ceramika i stal.

Na rynku dostępne są następujące rodzaje pisuarów:

  • zasilane z góry. To najstarszy typ pisuarów, zwykle montowany w toaletach publicznych. Z góry dochodzi do niego rurka zakończona spustem do spuszczania wody. Takie pisuary zwykle nie posiadają klap;
  • zasilane z tyłu. Rury – wodna i kanalizacyjna – doprowadzane są do pisuaru od tyłu (tak jak w przypadku muszli klozetowych), które po zabudowie są praktycznie niewidoczne. Pisuary takie można dodatkowo wyposażyć w deskę;
  • bezwodne. W takim pisuarze brak jest jakichkolwiek elementów przyłączeniowych. Taki pisuar ma specjalną konstrukcję syfonu, który wypełniony jest substancję hydrofobową (olej neutralizujący), która przepuszcza tylko ciecz, a zatrzymuje przykry zapach z kanalizacji. Wystarczy tylko dwa lub trzy razy w ciągu roku go wymienić. Bezwodna technologia rocznie pozwala oszczędzić około 15 tysięcy litrów wody, co odpowiada ilości 7000 spłukiwań.

Powiązane artykuły