Ogrzewanie elektryczne na podczerwień

Ogrzewanie elektryczne

Spis treści

Standardowe metody ogrzewania mieszkań i domów jednorodzinnych coraz częściej nie spełniają już kryteriów dotyczących ochrony środowiska.  W zasadzie już całkowicie odeszliśmy od ogrzewania domów poprzez  zastosowanie węgla. Częściej decydujemy się na instalację ogrzewania gazowego. Ale wydawać by się mogło, że najczystszą formą ogrzewania, jaką możemy zainstalować w swoim domu, jest ogrzewanie elektryczne. W tym wypadku ciekawym rozwiązaniem może być ogrzewanie elektryczne na podczerwień. Jak działa ogrzewanie podczerwienią? Kiedy warto zdecydować się na zastosowanie takiego rodzaju instalacji?

Ogrzewanie elektryczne na podczerwień – jak działa?

Czym właściwie jest ogrzewanie elektryczne na podczerwień? Jakie są  podstawowe zasady jego działania? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że w tym rodzaju ogrzewania zasadniczą rolę odgrywa energia promieniowania. Energia ta rozprzestrzenia się w pomieszczeniu w formie fal elektromagnetycznych. Następnie fale te zamieniane są na ciepło w momencie, kiedy zostają pochłonięte przez przedmioty czy też organizmy żywe.

Fale emitowane są ze specjalnych paneli, które należy zainstalować w mieszkaniu i odpowiednio podłączyć do sieci elektrycznej. Zazwyczaj montuje się je na suficie, niemniej jednak możliwe jest również zainstalowanie ich na ścianie, jednak z zachowaniem odpowiedniej wysokości. Sterowanie ogrzewaniem odbywa się za pomocą termostatów – osobny termostat dla każdego pomieszczenia. Naszym jedynym zadaniem jest ustawienie odpowiedniej temperatury na termostacie. I w zasadzie na tym kończy się jakakolwiek obsługa systemu ogrzewania.

Zalety ogrzewania na podczerwień

W odróżnieniu od ogrzewania tradycyjnego, w którym ciepło przenosi się wraz z powietrzem i wędruje do góry, to w przypadku ogrzewania na podczerwień ciepło kumuluje się w przedmiotach, ścianach, podłogach, a także w nas samych. Jednym słowem wszystkie ciała stałe w pomieszczeniu są nośnikami ciepła.  W zasadzie przy takim ogrzewaniu nie występuje różnica temperatur pomiędzy poszczególnymi częściami pomieszczenia. Natomiast przypadku ogrzewania tradycyjnego mamy kumulację ciepła pod sufitem, przy podłodze temperatura jest nieco niższa. Warto również podkreślić, że ogrzewanie podczerwienią uznawane jest przez specjalistów za bardzo zdrowe.  Dzięki niemu znacznie zostaje zredukowana cyrkulacja powietrza w pomieszczeniu, a co za tym idzie ruch kurzu. Dlatego też ten typ ogrzewania jest szczególnie polecany alergikom. Dodatkowo ogrzewanie na podczerwień ujemnie jonizuje powietrze, co zdaniem specjalistów poprawia nasze samopoczucie, a także zdolności psychofizyczne.

Powiązane artykuły