Modernizacja komina – sposób na przystosowanie go do nowej instalacji grzewczej

Spis treści

Co zrobić, gdy  budowa nowego komina nie jest możliwa? Odpowiedzią jest modernizacja komina, która może polegać na zamontowaniu w nim stalowego wkładu.

Modernizacja komina - sposób na przystosowanie go do nowej instalacji grzewczej

W starszych budynkach najczęściej spotykamy kominy murowane z cegły, które były przystosowane do odprowadzania spalin suchych z tradycyjnych palenisk.

Współcześnie instalowane urządzenia grzewcze cechują się znacznie większą sprawnością energetyczną. Skutkuje to obniżeniem temperatury spalin odprowadzanych do komina. Często powoduje to wykraplanie się kondensatu. Sytuacja taka wymaga zabezpieczenia komina przed kondensatem stalowymi systemami kominowymi – mówi Piotr Pacyna, mistrz kominiarski, członek Korporacji Kominiarzy Polskich.

Ponadto znaczna część kominów murowanych z cegły po dziesięcioleciach użytkowania straciła swoją szczelność i wymaga remontu. Także w tym przypadku ratunkiem może być modernizacja komina poprzez zamontowanie kominów systemowych. Rozwiązanie to może uchronić właściciela budynku przed koniecznością dobudowy nowego komina, która często ze względów architektonicznych lub ochrony zabytków jest po prostu niemożliwa. Z kolei postawienie komina wewnątrz budynku to prawdziwa rewolucja dla stropów i kondygnacji. Wykorzystanie starego szachtu pozwala zaoszczędzić finanse i powierzchnię w mieszkaniu.  Ponieważ komin zawsze musi być dostosowany do urządzenia grzewczego, od którego ma odprowadzać spaliny, jego wybór warto skonsultować z ekspertami.

Montaż warto powierzyć doświadczonej ekipie

Montaż systemu kominowego zawsze warto powierzyć doświadczonej ekipie, ponieważ jest to praca na wysokości i wymaga spełnienia określonych warunków bezpieczeństwa. By zamontować wkład kominowy nie zawsze trzeba rozkuwać szacht na całej wysokości. Zależy to między innymi od rozmiaru wolnej przestrzeni w szachcie kominowym i wymiarów montowanego systemu. Często wystarczy rozkucie na wysokości kotła dla zamocowania trójnika i wyczystki, zaś rury proste wsuwa się od góry przez wylot komina i łączy z trójnikiem przez otwór montażowy. Jeżeli otwór w kominie jest zbyt mały do zamontowania w jego wnętrzu wkładu kominowego, istnieje możliwość mechanicznego rozwiercenia komina.

Jest to usługa świadczona przez wyspecjalizowane firmy montażowe i nazywa się frezowaniem komina.  Na przykład do komina o przekroju kwadratowym o przekroju 14×14 cm po jego frezowaniu istnieje możliwość zainstalowania wkładu kominowego o średnicy 16 cm, a nieraz nawet większego.

Pamiętajmy, że od systemu kominowego zależy nasze bezpieczeństwo. Dlatego też warto zdecydować się na produkt kompletny, czyli taki który zawiera dokumenty sprzedaży, deklarację właściwości użytkowych i gwarancję producenta.

Powiązane artykuły