Kocioł na pellet – jak wybrać?

ogrzewanie

Spis treści

Coraz więcej osób budujących dom poszukuje oszczędnego i ekologicznego systemu grzewczego. Z tego względu rośnie popyt na urządzenie, jakim jest kocioł na pellet. Z uwagi na wykorzystywaną technologię na takie urządzenie zdecydowało się już wielu Polaków. Z pewnością do takiego zakupu przekonują gwałtownie rosnące ceny, chociażby energii elektrycznej. Jednak, aby w pełni móc wykorzystywać potencjał takiego urządzenia w domu, warto go zakupić, biorąc pod uwagę kilka ważnych czynników. Jakich?

Piec na pellet: moc

Każde urządzenie grzewcze z uwagi na funkcje, jakie ma pełnić w domu, musi spełniać potrzeby energetyczne domowników. To oznacza, że kocioł na pellet musi być dobrany pod kątem mocy.

W jaki sposób to zrobić? Najlepiej znaleźć wyliczenia zapotrzebowania energetycznego z projektu domu. Dokumentacja budowlana zawiera wiele ciekawych danych np. parametry przenikalności ciepła wykonanych ścian. Na ogół jednak instalatorzy urządzeń grzewczych zalecają przyjąć przy doborze kotła na pellet, że na każde 10 m2 powierzchni użytkowej nieruchomości powinno przypadać 1 kw mocy.

Tym samym, jeśli chcemy ogrzać dom o powierzchni 120 m2, musimy wyposażyć się w urządzenie o mocy 12 kW. Taki przelicznik jednak zobowiązuje w przypadku doboru urządzenia na cele ogrzewania. W przypadku gdy na przykład upatrzone kotły Lazar mają zapewnić ciepłą wodę użytkową, wtedy trzeba wziąć pod uwagę kotły dużej mocy.

Piec na pellet: firma

Rynek urządzeń grzewczych w Polsce jest niezwykle konkurencyjny. Dla klienta to oznacza szeroki wybór producentów, który nie zawsze ułatwią sprawę zakupu urządzenia. W przypadku pieca na pellet warto wybierać urządzenia sprawdzonych firm. Doskonałym przykładem są kotły kołton.

W przypadku urządzenia grzewczego trzeba kierować się przede wszystkim jakością, na którą trzeba wydać kilkaset złotych więcej, lecz warto. Tanie urządzenia grzewcze mogą okazać się marnym zakupem, generującym problemy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, kupując piec na pellet?

Oprócz powyższych wyżej wskazanych czynników, istotnych w kontekście zakupu pieca na pellet, warto zwrócić uwagę także na dodatki. Mowa tutaj o częściach, usprawniających działanie urządzenia i komfort jego użytkowania tj. automatyczna zapalarka czy mechanizm czyszczenia wymiennika.

Powiązane artykuły