Najnowsze w serwisie

Klasy ekologiczne baterii

Spis treści

Kupując armaturę warto kierować się jej klasą. Najlepsza klasa ekologiczna baterii oznaczona jest literą Z.

Klasy ekologiczne baterii

Polskie i unijne normy określają klasyfikację dla większości produktów. W przypadku baterii do łazienek i kuchni klasyfikacja dotyczy m.in. przepływu wody na sekundę. Najbardziej ekologiczna armatura, to ta oznaczona literką „Z”.

Taka bateria zużywa nie więcej niż 0,15 l na sekundę, czyli 9 l na minutę. Tak ekologiczny poziom zużycia wody zapewniają baterie bezdotykowe oraz modele jednouchwytowe ze specjalnymi eko-przyciskami i eko-blokadami.

Nowoczesne baterie oznaczone klasą „Z” są w Polsce nowością, i jeszcze niewielu producentów może się pochwalić posiadaniem ekologicznego modelu wśród swoich produktów.

Armatura klasy „A”, charakteryzuje się już mniejszą oszczędnością. Tu przepływ wody plasuje się na poziomie nie większym niż 0,25 l na sekundę. Mając taką baterię, w ciągu minuty zużyjemy więc 15 litrów wody. Taki poziom ma większość kranów jednouchwytowych. Jednak i tu możemy dodatkowo oszczędzić, gdyż są dostępne krany np. z eko-przyciskami.

Ekologiczny przycisk pozwala zaoszczędzić dodatkowo ok. 40 proc. wody – wyjaśnia Marek Biały, dyrektor handlowy firmy Oras w Polsce.

Ekologia nie może utrudniać życia

Jednak czy najwyższa klasa ekologiczna w baterii łazienkowej jest ważna przy wyborze każdego kranu? Nie do końca. O ile w baterii umywalkowej niski przepływ wody jest wskazany, i zaleca się kupowanie baterii z klasą „Z” lub „A”. To już w przypadku baterii prysznicowej lub wannowej klasa przepływu musi być inna.

W przypadku kranów montowanych przy wannie przepływ wody nie może być tak niski jak w umywalce, bo przygotowanie kąpieli trwało by zbyt długo – zwraca uwagę Marek Biały.

Dlatego wybierając armaturę pod prysznic czy do wanny powinniśmy kupić tę oznaczoną klasą: „B”, „C” lub nawet „D”. Takie baterie charakteryzują się przepływem nie mniejszym niż 0,42 l na sekundę, co oznacza, że w ciągu minuty przez kran przepłynie 25 litrów wody. Nasza kąpiel powinna być więc gotowa w maksymalnie 6-8 minut.

Codzienne napełnianie wanny jest jednak mało ekologiczne, a dodatkowo w przypadku rodziny dużo kosztuje w skali miesiąca. Stąd od wielu lat promowana jest zamiana kąpieli na szybki prysznic. Natrysk, mimo baterii o dużym przepływie, też może być bardziej eko.

 
 Ile wody wypływa z kranu?Dane na podstawie badań zrealizowanych
przez Politechnikę Warszawską i firmę Oras
Bateria bezdotykowa  5 l/min, klasa „Z”
Bateria wyposażona
w eko-przycisk
 8 l/min, klasa „Z”
Bateria jednouchwytowa  12 l/min, klasa „A”
Bateria z dwoma kurkami  42 l/min, klasa „D”

 

Powiązane artykuły