Najnowsze w serwisie

Jak zamówić wywóz gruzu? Rodzaje usług + ceny

gmina

Spis treści

Chcesz pozbyć się gruzu, który zalega na Twoim podwórku już od dawna? A może zamierzasz w najbliższym czasie zacząć prace remontowe lub wyburzeniowe? W takiej sytuacji warto pomyśleć o wyborze odpowiedniej firmy zajmującej się odbiorem gruzu i jego utylizacją.

Gruz – jak się go pozbyć?

Gruz jest rodzajem materiału odpadowego, który często sprawia wiele trudności z jego utylizacją. Przepisy nie dopuszczają wyrzucania gruzu do normalnych koszów na odpadki, dlatego też pojawia się wtedy pytanie – co zrobić z gruzem?

Rozwiązania w takim przypadku są dwa – pierwsze to samodzielne pozbycie się gruzu poprzez dowiezienie go do punktu PSZOK, natomiast drugie to zatrudnienie firmy, która zajmuje się utylizacją odpadów.

Gruz do PSZOK-u – co musisz wiedzieć?

Osoby, które opłacają swoje rachunki za odbiór odpadów, mogą bezpłatnie przekazać je także do PSZOK-u, czyli do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Takie punkty działają obecnie w każdej gminie oraz w miastach.

Gruz do punktu tego typu można oddać zatem bezpłatnie, lecz pojawia się dodatkowy problem, ponieważ trzeba będzie go do niego samodzielnie dostarczyć. Osoby, które dysponują przyczepą samochodową albo odpowiednim pojazdem, mogą go przetransportować samodzielnie. Alternatywa to wynajęcie przyczepki albo auta. Koszt to zwykle od 80 do 200 złotych na dzień.

Dodatkowo gruz trzeba będzie załadować we własnym zakresie, a potem rozładować go w punkcie, to też nie zawsze jest takie proste.

Wywóz gruzu – kontener i odbiór odpadów

Alternatywnym rozwiązaniem dla PSZOK-u jest skorzystanie z firm, które prowadzą wywóz gruzu Ruda Śląska to jedno z wielu miast, gdzie taka usługa jest dostępna. Można w zasadzie skorzystać z niej w całej Polsce, ponieważ firmy komunalne, które odbierają gruz od klientów, mogą dojechać bezpośrednio na miejsce.

Firmy odbierające gruz za opłatą mogą podstawić kontener na gruz albo też mogą odebrać gruz wraz z załadunkiem. Na jaką usługę warto się zdecydować? Wynajęcie kontenera na gruz jest dobre wtedy, gdy można załadować go samemu, także w toku prac, aby nie składować gruzu na podwórku. Alternatywa to zamówienie usługi razem z odbiorem gruzu – wtedy nie trzeba samodzielnie załadowywać go na pojazd.

Usługi odbioru gruzu wyceniane są na podstawie wielkości kontenera oraz rodzaju gruzu, jaki ma być poddany utylizacji. Najczęściej koszty wynoszą od około 500 zł za mniejszy kontener, natomiast w przypadku dużej ilości gruzu koszty mogą dochodzić nawet do 2000 zł. Cenniki można uzyskać bezpośrednio w firmach.

Powiązane artykuły