Jak wybrać ekipę do montażu fotowoltaiki?

zakladanie fotowoltaiki

Spis treści

Popularność fotowoltaiki sprawiła, że na rynku paneli pojawiło się wiele firm, oferujących ich montaż. Niestety nie zawsze są w nich zatrudnione osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, przez co efekt ich pracy może okazać się daleki od tego, czego oczekiwaliśmy. Jak więc wybrać ekipę do montażu fotowoltaiki, aby profesjonalnie i fachowo wykonała swoje zadanie?

Poszukajmy potencjalnych kandydatów

Podjęcie decyzji o zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych nie oznacza, że powinniśmy wybrać pierwszą lepszą ekipę do prac montażowych. Popytajmy więc znajomych, czy znają kogoś godnego polecenia. Przejrzyjmy też opinie o różnych ekipach w Internecie. Zróbmy to bez względu na to czy interesuje nas fotowoltaika dla firm czy dla osób prywatnych.

Oczywiście nie ograniczajmy się do jednej lub dwóch ekip – niech ich będzie co najmniej pięć, aby mieć z kogo wybierać. Sprawdźmy też, jak długo ekipy te funkcjonują na rynku. Te z wieloletnim doświadczeniem, jak na przykład Esoleo, pod adresem www.esoleo.pl/, to pewność, że montaż paneli przebiegnie sprawnie i zostanie wykonany prawidłowo.

Czy firma zatrudnia podwykonawców z kwalifikacjami?

Jeśli zdecydujemy się na wybór ekipy montażowej, postarajmy się uzyskać od niej informacje, czy korzysta z usług podwykonawców. Następnie upewnijmy się, że zatrudnia ona tylko wykwalifikowanych podwykonawców z odpowiednimi certyfikatami. Oczywiście firmy z długą historią na rynku raczej nie pozwolą sobie na zatrudnianie przypadkowych osób, które popsują ich renomę.

Upewnijmy się także, że osoba montująca panele posiada uprawnienia SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) typu D (dozór) i E (eksploatacja). To minimum uprawnień, jakie powinien mieć monter. Dobrze też, jeśli posiada certyfikat przyznawany przez Urząd Dozoru Technicznego oraz uprawnienia pozwalające pracować na wysokości.

Sprawdźmy doświadczenie firmy

Firmy o ugruntowanej na rynku pozycji, jak wspomniane www.esoleo.pl/, na swoich stronach Internetowych zamieszczają informacje na temat zrealizowanych prac monterskich. Na podstawie tych informacji możemy wywnioskować, jak duże to były projekty i czy była wśród nich fotowoltaika dla firm. Często są to dość duże i znaczące projekty, wykonywane tylko przez profesjonalistów.

Oczywiście możemy zadzwonić do osób będących odbiorcami usług ekipy montażowej i zapytać o opinię – zarówno na temat współpracy z ekipą, jak i efektów jej pracy. Warto skorzystać z takiej sposobności, aby upewnić się, że wybrana przez nas ekipa nie zawiedzie i dokona w pełni profesjonalnego montażu paneli. Oczywiście sprawdźmy też status firmy w KRS czy CEIDG.

Jak rozpoznamy dobrą ekipę?

Profesjonalna ekipa będzie nam służyć wiedzą i wsparciem już na etapie projektu fotowoltaiki. Jej pracownicy będą posiadać wiedzę na temat jakości montowanych podzespołów. Dodatkowo udzielą nam gwarancji nie tylko na komponenty instalacji, ale także na jej wykonanie. Pamiętajmy też, że montaż paneli trwa 1-2 dni. Jeśli jest on dłuższy lub krótszy, powinno to zwrócić naszą czujność.

Dodatkowo zwróćmy uwagę na zawieraną umowę. Zanim ją podpiszemy sprawdźmy, czy wszystko jest w niej jasne i czy nic nie budzi naszych wątpliwości. Profesjonalna firma wyjaśni je wszystkie. Jednak jeśli poczujemy „nutę” nieszczerości to zastanówmy się, czy aby na pewno chcemy podpisać umowę. Pamiętajmy, że w umowie nie powinno być żadnych tajemnic i niejasności.

Co się może stać, gdy wybierzemy niewłaściwą ekipę?

Firma bez doświadczenia lub ta, która liczy na szybki i łatwy zarobek, może przysporzyć nam problemów. Przede wszystkim instalacja może mieć słabą wydajność a nawet działać wadliwie. Dodatkowo ekipa może zamontować panele niezgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Co jeszcze może „pójść” nie tak?

  • ekipa nie zachowa odpowiedniej odległości między panelami a dachem,

  • panele mogą wychodzić poza krawędź dachu,

  • panele mogą być ustawione pod złym kątem,

  • szyny montażowe mogą być nierówno rozłożone a z dachu zwisać kable,

  • panele mogą zostać położone w zacienionym miejscu.

Pilnujmy także, aby podczas montażu paneli, fachowcy ostrożnie obchodzili się ze wszystkimi komponentami i nie deptali modułów. Jeśli oczywiście wybierzemy profesjonalistów, takie problemy nie będą mieć miejsca.

Powiązane artykuły