Najnowsze w serwisie

Jak mocować rury?

Spis treści

Odpowiednie mocowanie rur to eliminacja miejsc, w którym mogą powstawać mostki termiczne. Zatem, jak mocować rury, aby straty energii były jak najmniejsze?

Dlaczego właściwe mocowanie rur jest tak istotne?

Ponieważ rury nieprawidłowo zamocowane mogą obniżyć sprawność izolacji (np. poprzez jej ściśnięcie, co w konsekwencji zmniejsza jej grubość) lub doprowadzić do powstawania tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, gdzie uchwyt dotyka bezpośrednio rury, tworząc swoisty przewodnik dla energii. W takim wypadku energia jest transferowana wzdłuż mocowania do ściany, co ma bardzo negatywny wpływ na działanie całego systemu. Zatem jak mocować rury, aby zapobiec takim sytuacjom?

Jak mocować rury? fot.: ArmacellJak mocować rury? fot.: Armacell

Jak mocować rury?

Podstawą prawidłowego zamocowania rury jest brak bezpośredniego połączenia między jej powierzchnią, a ścianą bądź sufitem, do których to jest ona mocowana. Transfer energii cieplnej wzdłuż uchwytu prowadzi bowiem do oziębienia czynnika, a tym samym obniżenia sprawności sytemu.

Niestety, bardzo często można się spotkać z sytuacją, gdzie metalowa obejma założona jest bezpośrednio na rurę, co nie tylko powoduje powstawanie mostka cieplnego, ale również uniemożliwia prawidłowe nałożenie izolacji. Rozwiązaniem mogą być systemy mocowań, które stworzono specjalnie z myślą o zabezpieczaniu rur przed utratą energii, przy jednoczesnym zachowaniu pewnego i stabilnego uchwytu. Mogą to być rozwiązania z materiału wykonanego na bazie syntetycznego kauczuku o bardzo niskim współczynniku przenikalności cieplnej, w którym umieszczono dwie wkładki wykonane z twardego poliuretanu PUR/PIR. Wkładki te gwarantują, że rura znajduje się zawsze w centrum obejmy, a izolacja ją otaczająca, nie ulega spłaszczeniu i ma taką samą grubość na całym obwodzie. Całość otoczona jest płaszczem wykonanym z aluminium, co umożliwia mocne i pewne zamknięcie obejmy mocującej. Warto również zauważyć, że system jest wyjątkowo łatwy w montażu, nawet w miejscach, gdzie dostęp do rur jest bardzo utrudniony.

źródło: Armacell

Powiązane artykuły