Najnowsze w serwisie

Instalacja fotowoltaiczna – jak dobrać jej moc do własnych potrzeb?

Spis treści

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na uniezależnienie się od zewnętrznego systemu energetycznego. Aby tak było trzeba jednak poświęcić chwilę uwagi dobraniu odpowiedniej mocy instalacji. Dlaczego jest to ważne? W jaki sposób dostosować moc instalacji fotowoltaicznej do własnych potrzeb? Podpowiadamy.

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej – zużycie energii

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Dają one możliwość uzyskania niezależności energetycznej, nie musząc już zwracać uwagi na ceny prądu. Aby inwestycja się zwróciła, konieczne jest jednak odpowiednie dobranie mocy instalacji do potrzeb domu. Zastanowienie się nad doborem mocy powinno nastąpić już na wysokości planowania zakupu paneli. Dlaczego jest to tak ważne?

Instalacja o zbyt dużej mocy doprowadzi do gromadzenia się energii i tym samym wydłużenia czasu zwrotu inwestycji. Jeżeli jednak moc okaże się zbyt mała, będziemy musieli część energii dostarczyć ze źródeł zewnętrznych. Aby dobrać moc paneli fotowoltaicznych, należy oprzeć się na swoim rocznym zużyciu energii. Osoby z Radomia i okolic, które są zainteresowane zakupem fotowoltaiki, zachęcamy do sprawdzenia frazy instalacja fotowoltaiczna w Radomiu.

Moc instalacji fotowoltaicznej – jak ją obliczyć?

Aby obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej, należy uwzględnić roczne zużycie prądu. Na każde 1000 KWh zużytych w ciągu roku należy dobrać 1,2 kW mocy. Wartość, którą otrzymamy, trzeba podzielić przez szacowaną produkcję energii z sieci fotowoltaicznej. Należy jednak pamiętać, że są to jedynie obliczenia szacunkowe. Dokładne wyliczenie energii wymaga uwzględnienia także innych aspektów jak np. system upustów.

Nie bez znaczenia jest również miejsce, w którym ulokowana została instalacja. Ma ono bezpośredni wpływ na ilość produkowanej energii. Szacunkowe obliczenia opierają się bowiem na założeniu, że instalacja skierowana jest na południe. Innymi czynnikami, które mają znaczenie, są także m.in. nasłonecznienie miejsca, kąt nachylenia dachu czy jego konstrukcja. Jeżeli jesteś zainteresowany montażem instalacji, sprawdź frazę Sunnco kolektory słoneczne.

Powiązane artykuły