Hydraulika siłowa na przestrzeni wieków, czyli jak to wszystko się zaczęło

Hydraulika siłowa

Spis treści

Hydraulika siłowa

Trudno sobie obecnie wyobrazić działanie wielu maszyn przemysłowych i nie tylko bez zastosowania w nich hydrauliki siłowej. To dzięki siłownikom niezliczona ilość maszyn w różnych sektorach gospodarki jest w stanie prawidłowo funkcjonować i mierzyć się z ogromnymi obciążeniami. W czym tkwi fenomen siłowników i jak narodziła się współczesna hydraulika siłowa?

Ciecz siłą napędową

W zasadzie to nie sama konstrukcja siłownika, a zawarta w nim ciecz sprawia, że takie urządzenie radzi sobie z niewyobrażalnymi ciężarami, z którymi żaden człowiek nie miałby szans. Siłowniki hydrauliczne w Air-Com.pl stały się wybawieniem dla bardzo wielu sektorów przemysłowych oraz skutecznie ułatwia nam życie w wielu codziennych czynnościach. Jak to się wszystko zaczęło?

Dwa przełomowe odkrycia

Ruch cieczy pod wpływem ciśnienia był znany i wykorzystywany przez człowieka na wiele stuleci przed tym, gdy opisano i zdefiniowano, czym tak naprawdę jest technika hydrauliczna. Za sformułowanie praw rządzących hydrauliką zabrali się Blaise Pascal i Daniel Bernoulli. To Pascal, jako pierwszy, odkrył np., że ciśnienie wewnętrzne płynu wywołane działaniem sił zewnętrznych ma taką samą wartość we wszystkich jej punktach. Sto lat po tym odkryciu Bernoulli doszedł do wniosku, że energia biorąca się z ruchu, może zostać częściowo wymieniona na siłę parcia, stosując powiększenie przekroju rury, w której pomimo zmniejszenia się przepływu cieczy, zwiększy się jej ciśnienie. Te odkrycia stały się podwaliną współczesnej hydrauliki siłowej.

Pierwsze rozwiązania hydrauliki siłowej

Pierwszy układ hydrauliczny powstał w 1882 roku w Londynie. Umożliwiał on transportowanie rurami wody pod ciśnieniem do maszyn fabrycznych. Krokiem milowym okazało się natomiast zastosowanie w 1906 roku olejowego systemu hydraulicznego na statku USS Virginia, dzięki któremu możliwe było sprawne i szybkie poruszanie działami okrętowymi. W późniejszych dekadach XX wieku zaczęto wykorzystywać autonomiczne, przenośne urządzenia hydrauliczne, które skutecznie wspomagały pracę m.in. wielu narzędzi, maszyn rolniczych oraz przemysłowych, a także samolotów.

Dynamiczny rozwój systemów hydraulicznych nastąpił wraz z wybuchem II wojny światowej. Hydraulika siłowa stała się doskonałą alternatywą dla stosowanych dotąd mechanicznych i elektrycznych urządzeń wykorzystywanych w przemyśle, rolnictwie, budownictwie czy też górnictwie. Zapewniała ona o wiele większą wszechstronność oraz lepszą wydajność, a także pozwalała na bezproblemowe i precyzyjne sterowanie całym systemem.

Obecnie do najpopularniejszych urządzeń hydrauliki siłowej należą siłowniki hydrauliczne, w tym przede wszystkim siłowniki tłokowe. Są one w stanie wytworzyć siłę na poziomie od kilku gramów do nawet tysięcy ton. Dzięki takim właściwościom hydraulika siłowa jest obecnie niezastąpiona i wspomaga praktycznie wszystkie sektory współczesnej gospodarki.

Powiązane artykuły