Falowniki – o czym mowa w praktyce?

Spis treści

Panele fotowoltaiczne, zwane również panelami solarnymi, można zauważyć na coraz większej ilości dachów w Polsce. Pomagają one zmniejszyć rachunki za prąd i są oczywiście ekologiczne. Promienie słoneczne to przecież najpopularniejsze źródło energii odnawialnej. Do prawidłowego funkcjonowania paneli fotowoltaicznych niezbędne są falowniki. Czym one są?

Falowniki – co warto o nich wiedzieć?

Inwertery lub też falowniki. To dwie nazwy określające tę samą rzecz. Bez nich panele solarne nie będą spełniały swojej funkcji, czyli nie będą produkowały energii elektrycznej, która jest niezbędna do prowadzenia gospodarstwa domowego.

Falowniki i inne artykuły elektryczne dostać można w dobrych firmach, które specjalizują się w branży energii odnawialnej. Czym właściwie są falowniki i jak działają? Więcej o tym w tekście poniżej.

Czym są falowniki?

Jak już wspomniano, bez falowników panele fotowoltaiczne nie mogą prawidłowo funkcjonować. To bowiem ich zadaniem jest zmiana prądu stałego na prąd zmienny. Ten pierwszy jest wytwarzany przez panele, jednak to właśnie prąd zmienny jest niezbędny do zasilania artykułów elektrycznych każdego gospodarstwa domowego.

Falownik lub też inwerter solarny składa się z kilku podstawowych elementów. Jednym z nich jest prostownik czy układ sterowania. Znajdziemy w nim również szereg innych niezbędnych do jego funkcjonowania elementów.

Falowniki i ich rodzaje

Falowniki mogą być montowane wewnątrz budynku lub też poza nim. To niezwykle istotne urządzenie, bez którego panele fotowoltaiczne nie mają prawa działać. Sam wygląd takiego inwertera przypomina średniej wielkości jednostkę elektryczną, nie zajmuje więc zbyt dużo miejsca.

Wyróżnia się kilka rodzajów takich falowników. To, jaki w danym przypadku falownik zostanie wybrany, zależy od typu paneli fotowoltaicznych. Tę decyzję dobrze jest zostawić specjalistom, którzy znają się na swoim fachu i są w stanie podjąć najlepszą decyzję.

Powiązane artykuły