Elektryka w domu – jak do tego podejść?

Elektryka w domu – jak do tego podejść?

Spis treści

Elektryka w domu – jak do tego podejść?Obwody, okablowanie, rozdzielnie – jak się przygotować do rozmowy w sprawie projektu elektryki w domu?

Układanie domowej instalacji elektrycznej jest bardzo ważnym projektem w całej budowie domu. Właściwie rozplanowana i skrupulatnie przemyślana elektryka ma wpływ na wygodę codziennego życia, na funkcjonalność pomieszczeń, na możliwość zmiany adaptacji pomieszczeń bądź wyposażenia mieszkania w nowe sprzęty.

Zaprojektowaniem instalacji powinien zająć się sprawdzony i doświadczony fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami, który potrafi wykorzystać wszystkie możliwości techniczne dostępne na rynku i uwzględnić indywidualne potrzeby klienta. Od osoby projektującej instalację można uzyskać wiele praktycznych porad, jednak na każdym etapie trzeba być czujnym, skoncentrowanym i przewidującym czy aby na pewno w dokumentacji i na planach elektryki znajdują się wszystkie istotne elementy. Dlatego najpierw najlepiej jest przedstawić swoje oczekiwania a następnie uczestniczyć w przygotowaniu projektu na poszczególnych etapach. Zdarza się bowiem, że elektryk oddaje gotowy projekt a dopiero na etapie wykonania okazuje się, że konieczne są liczne modyfikacje i sporządzanie nowej dokumentacji technicznej. Taka sytuacja generuje dodatkowe koszty, opóźnienia w budowie a także komplikacje formalne związane z całościowym projektem domu.

Co musi wiedzieć elektryk, zanim zacznie projektować instalację?

Doświadczony fachowiec wie, że oświetlenie i gniazdka elektryczne muszą być rozmieszczone zgodnie ze szczegółowym układem pomieszczeń i ich funkcji.  Przed rozpoczęciem projektu elektryki powinien więc otrzymać plan domu wraz z określeniem, w którym miejscu potrzebne będą wtyczki, źródła światła i włączniki. O ile łatwo przewidzieć, że właściciel domu chciałby mieć możliwość włączenia światła w przedpokoju zarówno bezpośrednio przy drzwiach wejściowych, jak i na przykład po przejściu całego przedpokoju i wejściu do kuchni lub salonu, o tyle trudniej ocenić, gdzie będzie ustawiony stół w jadalni, aby dokładnie nad nim można było zamontować lampę.

Podobnie włącznik dużego, sufitowego oświetlenia w salonie może znajdować się zarówno przy wejściu do tego pomieszczenia, jak i w pobliżu sofy, na której będą odpoczywać domownicy. O tym, w którym miejscu stanie sofa i gdzie najwygodniej zainstalować włącznik głównego światła trzeba wspólnie ustalić z fachowcem – elektrykiem zanim powstanie projekt instalacji.

Już podczas wstępnych rozmów o projekcie instalacji warto wspomnieć o planach na zakup sprzętu. Być może nawet kilka lat po przeprowadzce do nowego domu nie będą one podłączane, ale jeśli w przyszłości pojawi się taka konieczność, gotowe gniazdo wtyczkowe, zabezpieczone tymczasowo zaślepką można w odpowiednim momencie uruchomić bez kucia ścian.

Korzystne w przyszłości może się okazać zadbanie o to, by puszek elektrycznych nie pokrywać tynkiem. Nawet jeśli zostanie to uwzględnione w planach elektryka, warto przypilnować tego w dalszym etapie budowy. W przypadku awarii płytko osadzoną puszkę łatwo odszukać i zdiagnozować problem. Dodatkowym argumentem powinno być to, że uszkodzenia najczęściej występują w miejscu połączeń elementów instalacji, czyli w puszkach.

Kuchnia i łazienka – miejsca szczególnie ważne w projektowaniu elektryki domowej

Zarówno w kuchni jak i w łazience znajduje się dużo urządzeń zasilanych prądem. Kuchenka elektryczna, lodówka, roboty kuchenne, płyta indukcyjna, zmywarka a w łazience pralka, suszarka, golarka wymagają odpowiedniego rozmieszczenia, jeśli chodzi o ustawienie największych urządzeń i położenie gniazdek elektrycznych.

Projekt instalacji elektrycznej w tych dwóch pomieszczeniach wymaga uwzględnienia niezwykle istotnych względów bezpieczeństwa ze względu na bliskość wody.

Sprzęty użytkowane w kuchni w większości są przystosowane przez producentów do zasilania z gniazdek wtykowych. Dotyczy to urządzeń przenośnych, jak i tych ustawionych na stałe. Jednak coraz bardziej popularne w domach kuchnie indukcyjne pobierają moc kilku kilowatów i z tego względu są przyłączane na stałe do instalacji elektrycznej. Takie połączenie wykonuje się w puszce. Zasilanie gniazdek wtykowych  oraz odbiorników zasilanych na stałe musi się odbywać poprzez poprowadzenie osobnych obwodów elektrycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu instalacja elektryczna będzie bardziej niezawodna, a awaria jednego obwodu i konieczność jego naprawy nie spowodują wyłączenia z użytkowania pozostałych i pozbawienia możliwości korzystania z większej ilości urządzeń w tym czasie.

Jakie odbiorniki elektryczne używane w kuchni powinny być zasilane z osobnego obwodu?

Wszystkie urządzenia o mocy większej niż 2 kW, wśród nich np.:

  • elektryczny przepływowy podgrzewacz wody,
  • kuchenka elektryczna,
  • piekarnik,

Jak dodatkowe obwody wpływają na projekt elektryki?

Każdy obwód wymaga zainstalowania dodatkowych zabezpieczeń na tablicy bezpiecznikowej, bo każdy obwód musi mieć własne zabezpieczenie nadmiarowoprądowe. Grupa obwodów elektrycznych musi zostać ponadto wyposażona w zabezpieczenie różnicowoprądowe na prąd różnicowy 30 mA.

Elektryka w łazience wymaga jeszcze innych środków ostrożności. Ze względu na bliskość wody trzeba zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie instalacji, rodzaj jej zabezpieczenia i zastosowanie odpowiedniego osprzętu elektroinstalacyjnego. Przeznaczony do łazienek osprzęt elektroinstalacyjny podlega bardziej restrykcyjnym wymaganiom niż w przypadku kontaktów i łączników występujących w pozostałych pomieszczeniach. Przede wszystkim montowany w łazience osprzęt musi być szczelny osadzony w izolujących obudowach. Gniazdka elektryczne powinny być wyposażone w bolce uziemiające i być jak najbardziej hermetyczne, a co najmniej bryzgoszczelne, czyli odporne na chlapnięcia wodą.

Nie warto słuchać obiegowych opinii, że wybór gniazd wymaganych w łazience jest ograniczony. Producenci dorównują tempa wymaganiom klientów i przepisom bezpieczeństwa i bez problemów można nabyć osprzęt w różnych kolorach i kształtach, aby dopasować do stylistyki pomieszczenia oraz swoich upodobań.

Zarówno w kuchni jak i w łazience ważne jest, by dobrze zaplanować liczbę potrzebnych gniazdek, szczególnie tych stale wykorzystywanych. Zazwyczaj nie odłącza się pralki po zakończeniu prania, dlatego warto zadbać, aby wtyczka zasilająca to urządzenie nie była potrzebna w codziennym użytkowaniu do podłączania innych urządzeń. Podobnie w kuchni gniazdek nigdy za wiele. Jeśli na kuchennym blacie na stałe umiejscowiony jest czajnik elektryczny bądź ekspres do kawy to można założyć, że dwa gniazdka w okolicy blatu będą stale zajęte. W momencie kiedy będzie potrzeba podłączenia miksera czy tostera wykorzystywanych bardziej okazjonalnie, sprzętów włączonych na stałe nie trzeba przestawiać i wyjmować ich wtyczek.

Doświadczeni fachowcy powinni znać podstawowe przepisy regulujące odległości pomiędzy gniazdkami elektrycznymi bądź włącznikami światła a strefami mokrymi tzn. wanną i umywalką. Przestrzeganie tych norm z pewnością podniesie bezpieczeństwo korzystania z elektryczności  i warto o tym wspomnieć podczas konsultacji projektowych z elektrykiem (ich oferty można znaleźć np. na stronie http://oferia.pl/zlecenia/instalacje-i-naprawy/elektryczne-i-oswietleniowe).

Tablica rozdzielcza zwana rozdzielnicą

W każdym domu i mieszkaniu znajduje się miejsce, w którym zbiegają się wszystkie obwody instalacji elektrycznej.  To tablica rozdzielcza, w której zamontowane są elementy zabezpieczające przed przeciążeniem instalacji czy porażeniem prądem. Zgodnie z przepisami i zasadą bezpieczeństwa tablica powinna znajdować się w pobliżu wejścia do budynku, najlepiej  na wysokości wzroku dorosłego człowieka. Dostęp do niej powinien być wygodny i łatwy, aby szybko wyłączyć napięcie w całej instalacji, na przykład podczas pożaru.

W wielu domach tablice rozdzielcze znajdują się nad drzwiami, tuż pod sufitem. We własnym, nowo projektowanym domu warto rozważyć umiejscowienie jej blisko drzwi zewnętrznych, ale w bardziej dostępnym miejscu i na wysokości nie wymagającej wspinania się na drabinę lub meble.


Artykuł sponsorowany

Powiązane artykuły