Domowa instalacja gazowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Spis treści

Instalacja gazowa w domu jest wygodnym rozwiązaniem. Poprawnie wykonana instalacja to podstawa bezpieczeństwa, niezależnie od tego, gdzie została zastosowana. Przed podjęciem decyzji o jej zastosowaniu, warto zapoznać się z możliwościami jakie daje. Instalacje c.o przed rozpoczęciem prac jest ustalana z Klientem, dopasowując ją do jego wymagań.

Domowa instalacja gazowa – jaki jest najpopularniejszy rodzaj?

Współczesne instalacje gazowe są jednymi z najpopularniejszych wśród domów jednorodzinnych oraz w budynkach wielorodzinnych. Przyłącza gazowe z Zgierzu mogą zostać wykonane i wykorzystywane w różnych celach. Instalacja najczęściej służy do ogrzewania pomieszczeń lub podgrzewania wody.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie instalacji gazowej, która wykorzystuje gaz ziemny. W tym celu konieczne jest podłączenie instalacji do sieci gazowej. W tym momencie następuje stały dostęp do paliwa. Naliczane są tym samym opłaty za zużycie gazu lub opłaty naliczane w systemie ryczałtowym.

Instalacja C.O – jakie są wymagania?

Zamontowanie instalacji gazowej w domu, związany jest z szeregiem formalności. Przede wszystkim podstawą jest sporządzenie specjalistycznego projektu, który wykonywany jest przez osobę posiadającą uprawnienia. W przypadku ewentualnych błędów w projekcie, osoba ta jest pociągana do odpowiedzialności karnej.

W nowych budynkach konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na montaż instalacji gazowej. Budynki, które już istnieją, mogą otrzymać pozwolenie na instalację, w przypadku gdy projekt wspomniany wyżej został dobrze wykonany. Kluczową kwestią jest również otrzymanie opinii kominiarskiej oraz innych dokumentów potwierdzających prawo do dysponowania budynkiem.

Przyłącza gazowe – czy instalacja musi przejść próbę szczelności?

Przepisy prawne wymagają, aby każdy instalacja gazowa przeszła próbę szczelności. Pomiar szczelności instalacji gazowej dotyczy również takich budynków, które były wyłączone z użytku na co najmniej pół roku. W próbie szczelności wykorzystywany jest manometr, który musi spełniać wszelkie wymagania jakościowe.

Wyniki próby szczelności są zapisywane w formie specjalnie przygotowanego protokołu. Gdy pomiar jest prawidłowy następuje odbiór techniczny instalacji. Ważne, aby przy odbiorze obecny był właściciel budynku oraz wykonawca systemu.

Gaz jest bezpiecznym paliwem, pod warunkiem spełnienia wszystkich formalności oraz wymagań dotyczących instalacji gazowych. Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług specjalistów, którzy na co dzień instalują przyłącza gazowe.

Powiązane artykuły