Domofon oraz wideo domofon jako urządzenia zapewniające komfort i bezpieczeństwo

Spis treści

Domofon albo też wideodomofon gwarantuje przede wszystkim wygodę. Pozwala również na odpowiednie bezpieczeństwo naszej rodziny. Urządzenia tego rodzaju pełnią rolę systemu kontroli dostępu.  Dzwonek to drzwi od zawsze był używany. Dzisiaj zastępują go nowoczesne rozwiązania jak domofony czy też wideodomofony, które posiadają szereg przydatnych funkcji gwarantujących komfort i bezpieczeństwo.

Od zastosowania odpowiedniego urządzenia zależy między innymi wielkość budynku, lokalizacja, potencjalne zagrożenia, wygoda oraz możliwości finansowe.

Dzwonek do drzwi w porównaniu z nowoczesnymi urządzeniami

Dzwonek do drzwi na pierwszy rzut oka wydaje się być przestarzałym urządzeniem. Jednak jest potrzebny na przykład podczas budowy domu, gdy nie ma jeszcze domofonu albo wideodomofonu. W takim wypadku można zastosować dzwonek bezprzewodowy. Koszt takie sprzętu jest niewielki.

Użytkownicy korzystają również z dzwonków jako rodzaju komunikacji z pozostałymi domownikami podczas gdy przebywają oni na przykład w ogrodzie a domofon jest daleko od mieszkania. W związku z tym używają dzwonka przy drzwiach wejściowych.

Jaka jest różnica pomiędzy dzwonkiem do drzwi a domofonem? Przede wszystkim trzeba już na początku zaznaczyć, ze domofon posiada więcej zalet niż tradycyjny dzwonek do drzwi. Pozwala on w głównej mierze na zidentyfikowanie osób znajdujących się przed naszym mieszkaniem. Domofon do bloku czy też mieszkania daje możliwość wpuszczenie określonych osób na obszar naszej posesji.

Natomiast porównując domofon z wideodomofonem, można stwierdzić ze drugie urządzenie ma więcej opcji. Wideodomofon może być wyposażony w kamerę czy też specjalny unifon z wbudowanym monitorem. Sprzęt pozwala na obserwowanie obszaru bramy, a także zapisywanie, rejestrowanie obrazów osób, które chcą dostać się do danej posesji.

Dzwonek do drzwi jest więc bardzo często zastępowany nowszymi urządzeniami, które mają wiele funkcji jak na przykład opcja fonii i wizji. Większe możliwości takich urządzeń gwarantują wyższe standardy bezpieczeństwa. Na rynku są dostępne analogowe modele prostych urządzeń oraz te bardziej nowoczesne wyposażone w aparaturę cyfrową.

Domofony oraz wideodomofony

Domofon pozwala przede wszystkim na kontakt głosowy z użytkownikiem, który dzwoni do drzwi albo też furtki danego mieszkania. Są dostępne urządzenia tego typu, które pracują w jedną stronę. W takim wypadku słyszymy tylko osobę dzwoniącą, bez możliwości odpowiedzenie jej. Istnieją też domofony, które funkcjonują na zasadzie telefonu. W związku z tym komunikacja odbywa się w dwie strony.

Wideo domofon oprócz możliwości jak w domofonie posiada dodatkowo funkcję obserwowania rozmówcy za sprawą zintegrowanej z urządzeniem kamery. Sygnał tego rodzaju jest transmitowany na odległość do około 100m. W związku z tym sprzęt, którym jest wideodomofon będzie świetnym wyborem jeśli dany użytkownik nie może obserwować wejścia z okna domu.

Istnieją dwa rodzaje domofonów oraz wideodomofonów. Między innymi są to analogowe rozwiązania, pozwalające na prosty montaż oraz uruchomienie. To także niska cena tych urządzeń. Natomiast urządzenia cyfrowe posiadają niezmienną liczbę żył w magistrali sygnałowej, mniejsze panele wejściowe, możliwość otwarcia drzwi gdy zostanie wpisany zaprogramowany wcześniej odpowiedni kod. Domofony cyfrowe przydadzą się między innymi w większych typach instalacji na zamkniętych osiedlach mieszkaniowych.

Natomiast w domach wielorodzinnych, blokach czy też apartamentowcach są stosowane domofony, ponieważ wideodomofon ogranicza ilości stacji końcowych i nie transmituje obrazu powyżej 10 m.

W domach wolnostojących przy słabo oświetlonej ulicy użytkownicy ze względu na bezpieczeństwo stosują wideodomofony. Gwarantują one możliwość obserwacji bramy, a także furtki z mieszkania.

Dotykowe możliwości wideodomofonów

Wideodomofon może być również bezprzewodowy co umożliwia kontrolę z użyciem telefonu albo też tabletu. Wideodomofon bezprzewodowy można również rozbudować o monitor czy też czytnik kart pamięci.

Ciekawym rozwiązaniem jest również opcja zintegrowania wideodomofonu z komputerem co pozwoli osobie pracującej przy laptopie nieodchodzenia od niego, aby wpuścić gościa.

Podsumowanie

Bezpieczeństwo oraz komfort to korzyści każdego domu, mieszkania. Dlatego też powinno dbać się o tego typu przywileje za pomocą domofonów czy te z wideodomofonów. Aby wybrać określone urządzenie warto zwrócić uwagę na koszty oraz funkcjonalności danego sprzętu. Koszt domofonu w większości jest kilka razy mniejszy od wideodomofonu.

Powiązane artykuły