Czym charakteryzują się stropy typu filigran?

budowa domu

Spis treści

Stosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych w budownictwie może zawsze w znacznym zakresie przyspieszyć czas trwania całej inwestycji i usprawnić pracę specjalistów. Popularnym rozwiązaniem są stropy filigran, które składają się z prefabrykowanych płyt żelbetowych i warstwy betonu. Mogą mieć różne wymiary i są bardzo wytrzymałe.

Dlaczego stropy typu filigran są cenione?

Inwestorzy, którzy są bardzo aktywni w branży budowlanej, zawsze poszukują materiałów, a także technologii, które będą mogły w znacznym zakresie przyspieszyć czas trwania całej inwestycji. W większości krajów stosuje się coraz częściej właśnie takie technologie, ponieważ stropy filigran w Szczecinie albo w innym mieście gwarantują wiele zalet w całej konstrukcji budowlanej. Przede wszystkim największą zaletą jest to, że cała konstrukcja jest bardzo lekka, a jednocześnie charakteryzuje się wysoką wytrzymałością.

Elementy takie są dodatkowo bardzo łatwe w montażu i dlatego także są cenione przez ekipy budowlane. Składają się one z betonowej płyty zbrojonej stalą, a także z siatki z betonowych belek. To po prostu płyty betonowe ,których grubość zazwyczaj waha się od 4 do 6 cm. Mają one formę żeber biegnących wzdłuż długości płyty. Podczas procesu produkcyjnego do płyt wprowadza się specjalne otwory, w których potem umieszczone jest zbrojenie pionowe i poziome.

Jak montowane są stropy filigranowe?

Bardzo ważny jest sam proces montażu. Przy takich inwestycjach wcześniej ustawia się ruszt wykonany z profili stalowych. Następnie filigrany są układane na całej powierzchni, a potem wypełnione betonem. Dopiero po utwardzeniu betonu całość uzyskuje pełną wytrzymałość i sztywność.

Są to rozwiązania równie chętnie stosowane jak prefabrykowane ściany z keramzytu w Bydgoszczy lub inne nowoczesne technologie, które charakteryzują się dużą oszczędnością materiałową. Ostatecznie przekłada się to na niezbyt wysokie koszty całej inwestycji. Wykorzystuje się przy takich płytach betonowych znacznie mniej betonu w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych.

Powiązane artykuły