Budowa domu – co warto wiedzieć o wylewach betonowych?

jak karzystac z wylewek betonowych

Spis treści

Budowa domu to nie tylko dbałość o postawienie ścian, czy realizację dachu, ale również o podłoże, do którego wykorzystuje się głównie wylewki betonowe. Zobacz, jak prawidłowo je przygotować i dlaczego są takie ważne.

Wszystko, co trzeba wiedzieć o wylewkach betonowych

Wylewki betonowe to wykonane z gruboziarnistych kruszyw, cementu i różnych dodatków materiały budowlane, które doskonale nadają się do realizacji posadzek. Przypisuje się im takie cechy jak wyrównywanie powierzchni, dzięki czemu powstaje solidna baza pod kolejne etapy montażu podłogi. Ich dużym atutem jest to, że umożliwiają stworzenie gładkich powierzchni, na których następnie zamontujemy kolejne elementy – płytki, panele, deski i wiele innych tworzyw dedykowanych posadzkom.

Kupując wylewki betonowe, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, gdyż w zależności od producenta mogą się one od siebie różnić. W sprzedaży są one zazwyczaj dostępne w postaci pakowanych od 5 do 25 kg worków, które są wygodne w transporcie i przechowywaniu. Proces ich przygotowania jest dziecinnie prosty – zakupiony towar rozcieńcza się wodą i miesza przy pomocy elektrycznego lub ręcznego mieszadła. Można także korzystać z betoniarki, co znacząco usprawnia cały proces.

Wylewki betonowe i ich zastosowanie

Wylewki betonowe mogą być wykorzystywane w wielu miejscach. Znajdą zastosowanie praktycznie wszędzie – zarówno w pomieszczeniach, jak i również poza nim. Będą genialną podstawą pod podłogi w pokojach, korytarzach, a nawet pomieszczeniach gospodarczych, w których mogą występować trudne warunki. Nie straszna im też wilgoć, a niektóre z nich są także odporne na ujemne temperatury, dlatego obszar ich zastosowania jest praktycznie nieograniczony. Z powodzeniem można je więc użyć nie tylko jako elementy podłóg w samym w domu, ale także na tarasach, czy balkonach. Z ich pomocą można też wykończyć stropy, a nawet przygotować podjazd, czy ścieżki w ogrodzie, dzięki czemu łatwiej będzie się po nim przemieszczać.

Warto wiedzieć, że w przypadku wylewek znaczenie ma miejsce, w którym zamierzamy je stosować. Wpływa ono m.in. na grubość wykonywanej wylewki – specjaliści zalecają minimum 4 cm, jednak większe wartości – między 8, a 10 cm – wpłyną choćby na lepsze ocieplenie danego wnętrza. Istotne jest także dokładne przygotowanie podłoża, a także wykonanie odpowiedniej izolacji, dzięki której nie będzie mowy o tworzeniu się wilgoci w danym miejscu. W tym celu najlepiej postawić na folie paroprzepuszczalne oraz kilkucentymetrowy styropian, dzięki czemu pomieszczenia nie będą się zbyt szybko wychładzać, ani parować.

Powiązane artykuły