Automatyka przemysłowa – czym jest i jakie oferuje korzyści?

automatyka przemyslowa

Spis treści

Coraz więcej firm decyduje się na inwestycję w automatykę przemysłową. Znalezienie dobrego dostawcy rozwiązań w tym obszarze ma kluczowe znaczenie. Jak go wybrać?

Dlaczego warto zainwestować w automatykę przemysłową?

Automatyka przemysłowa jest jednym z działów automatyki, którego przedmiotem jest automatyzacja procesów technologicznych i produkcyjnych. Dzisiaj jest to jeden z najsilniej rozwijających się działów inżynierii.

W skład systemów automatyki przemysłowych wchodzą różne elementy:

  • urządzenia i maszyny, na przykład do transportu bliskiego, linie montażowe, roboty i inne

  • urządzenia do prowadzenia kontroli i pomiarów – mierniki, czujniki, systemy wizyjne i inne

  • urządzenia wykonawcze, między innymi silniki, napędy, pompy, zawory

  • urządzenia do sterowania, w tym komputery przemysłowe, panele operatorskie, sterowniki programowalne – PLC

  • oprogramowanie przeznaczone do obsługi automatyki, na przykład SCADA

  • łączność za pośrednictwem sieci przemysłowych, radiowych, internetowych i innych

Właściwie zaprojektowany i zrealizowany system automatyki niesie za sobą wiele korzyści dla przedsiębiorstwa, a dzięki stale taniejącym komponentom jego wykonanie nie jest już tak kosztowne jak kiedyś.

Automatyka przemysłowa – kiedy warto w nią zainwestować?

Dziedzina jak automatyka przemysłowa ma bardzo szerokie zastosowanie w różnych obszarach przemysłu.

Obecnie najczęściej jest ona używana w firmach zajmujących się produkcją, jednak również wspiera działania w zakresie jak pakowanie, magazynowanie, transport. Różnorodne elementy wchodzące w skład systemów mogą zostać indywidualnie dostosowane do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa, zapewniając jego sprawne, bezpieczne, efektywne działanie.

Realizacja systemu automatyki przemysłowej może być zatem przyszłościową inwestycją, która pozwoli firmie na skuteczne dążenie do jeszcze większej wydajności pracy, poprawy jakości, redukcji kosztów, a w konsekwencji do zwiększenia przewagi nad konkurencją.

Jak wdrożyć automatykę przemysłową w firmie?

Przedsiębiorcom zainteresowanym obszarem jak automatyka Gliwice zapewniają dostęp do jednych z najlepszych firm działających w branży. Funkcjonujące w mieście firmy posiadają bardzo duże doświadczenie w branży automatyki i mają na swoim koncie liczne realizacje nie tylko na Śląsku, ale również w innych regionach kraju.

Wybór firmy oferującej kompleksową obsługę, między innymi w ramach projektowania, doboru sprzętu oraz montażu systemu automatyki, aby dopasować najlepsze rozwiązania przeznaczone do każdego zastosowania.

Powiązane artykuły