Kotły pelletowe – o czym mowa w praktyce?

Spis treści

Rozwój technologii grzewczych sprawił, że właściciele domów jednorodzinnych mają do wyboru kilka sposóbów ogrzewania swoich budynków. Jednym z nich jest kocioł na pellet – rozwiązanie ekologiczne, wygodne i ekonomiczne. Jak działa w praktyce? Szczegółowe wyjaśnienie znajduje się w tekście.

Jak działa kocioł na pellet?

Co kryje się pod sformułowaniem: kotły pelletowe zalety? Przede wszystkim to, że ich działanie jest niemal w całości bezobsługowe. Najważniejszym elementem pieca jest palnik. Wyposażony jest on w elektryczną zapalarkę, która umożliwia automatyczne rozpalanie paliwa – dzięki temu użytkownik pieca nie musi robić tego ręcznie.

Włączony piec automatycznie pobiera paliwo (pellet) z podajnika i rozgrzewa wodę w kotle. Co ważne, nie trzeba go uruchamiać ręcznie. Ponowne włączenie kotła nastąpi w momencie spadku temperatury wody w kotle poniżej ustalonego przez właściciela poziomu.

W wyniku spalania pelletu powstaje odpad, którym jest popiół. Jest on automatycznie usuwany z kotła w momencie jego czyszczenia przez specjalny wentylator nadmuchowy. Popiół kierowany jest do specjalnego podajnika, skąd należy go ręcznie usunąć.

Jakie są zalety kotłów CO na pellet?

Nowoczesne kotły peletowe to długa lista zalet. Na jej szczycie znajduje się ekologiczność tego rozwiązania. Sam pellet to bowiem paliwo w postaci granulatu, który wytwarzany jest z odnawialnych surowców – głównie pochodzenia roślinnego. Do jego produkcji wykorzystuje się między innymi odpady drzewne.

W procesie ich spalania powstaje bardzo niewiele substancji smolistych, które negatywnie wpływają na stan środowiska oraz ludzkie samopoczucie. Dodatkowo pellet jest produktem o dużej kaloryczności. Oznacza to, że koszty ogrzewania przy jego pomocy są znacznie niższe niż przy wykorzystaniu innych materiałów o mniejszej kaloryczności.

Za korzystaniem z kotłów CO przemawia również łatwość ich obsługi. Większość procesów realizowanych jest automatycznie – użytkownik musi jedynie włączyć urządzenie i dbać o odpowiednią ilość pelletu w podajniku.

Powiązane artykuły