Kompensator mieszkowy — o czym mowa w praktyce?

Spis treści

Rolą kompensatorów jest niwelowanie wszelkiego rodzaju wibracji i możliwych przesunięć, na przykład przy pompach, na skutek zmiennej rozszerzalności materiałów. Jednym z czterech podstawowych rodzajów kompensatorów, poza kompensatorem rurowym, jest kompensator mieszkowy.

Czym charakteryzuje się kompensator mieszkowy?

Mieszek to specjalnie przygotowana, pofałdowana powłoka. Kompensator mieszkowy wyróżnia się właśnie jej zastosowaniem. Przygotowuje się go z blachy. Może ona mieć jedną albo wiele warstw. Ten materiał jest dość elastyczny. Za sprawą tego, ma on zdolność do absorbowania odkształceń mechanicznych i termicznych. Bardzo istotne jest to, z czego wykonany jest ten produkt. Najczęściej jest to stal węglowa.

Ważnym elementem kompensatorów mieszkowych jest zawór regulacyjny. Ten element umożliwia pracę z wodą gorącą i zimną, powietrzem etc. Pozwala na regulowanie przepływów. Do wyboru jest wiele rodzajów, dostosowanych ściśle do typu armatury przemysłowej.

Do czego przeznaczony jest kompensator mieszkowy?

Kompensatory mieszkowe koniecznie muszą zostać zastosowane tam, gdzie istotne jest zadbanie o kompensację wrażliwych na zmiany temperatury albo wibracji elementów. Rolą kompensatorów jest redukowanie rozprzestrzeniania się hałasu, rozszerzenia albo wydłużanie się rurociągów albo niwelowanie przemieszczania się. Muszą być przy tym niewrażliwe na działanie agresywnej chemii, w tym kwasów.

Stosuje się je przede wszystkim w instalacji rozprowadzającej wodę, gaz, olej, parę wodną albo powietrze. Można je znaleźć w rurociągach ciepłowniczych, petrochemicznych, energetycznych. Siły działające na kompensator mieszkowy są na tyle intensywny, że wzmacnia się go dodając rury osłonowe, prowadnice, podparcia, które wchodzą w skład zestawu.

Kompensator mieszkowy jest niepozornym, ale bardzo istotnym elementem. Nie może go zabraknąć w wielu konstrukcjach przemysłowych. Pozwala na prawidłową pracę całego układu.

 

Powiązane artykuły